U źródła wiary

Co jest tą siłą przyciągającą kilkaset osób w jedno miejsce praktycznie z każdego zakątka Polski? Niektórzy jechali całą noc, by w sobotni ranek dotrzeć do Poznania. Tu w Poznańskiej Katedrze zgromadziło się na Mszy św. inaugurującej Rok Formacyjny Ruchu Rodzin Nazaretańskich ponad 750 osób świeckich. Mszy św. celebrowanej przez 33 kapłanów przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Siemieniewski-Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Rodzin Nazaretańskich. Słowo w imieniu Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego wygłosił Ks. Prof. Bogdan Częsz.
W homilii Ksiądz Biskup Andrzej Siemieniewski mówił o fundamencie życia wiarą. Fundamentu zbudowanego na Chrystusie nie naruszą żadne nawałnice. Podkreślił też jak ważna jest pamięć, pamięć tradycji, pamięć duchowa i pamięć o osobistej historii o Chrzcie św. Źródłem naszej wiary jest chrzest. Z niego płynie moc wiary. Ksiądz Biskup w plastyczny sposób porównał chrzest ze źródłami tybetańskimi, wskazując, że nie tylko źródło, ale i trwanie jak też cel, do którego zmierzamy są ważne i nierozłączne. ( źródło jeśli płynie w dobrym kierunku przechodzi w rzekę i ma swoje ujście w morzu czy oceanie, po drodze użyźnia ziemię, która wydaje plon. Jeżeli zaś źródło płynie w złym kierunku - na pustynię, samo słabnie i zanika, a sucha ziemia nie jest w stanie wydać plonu) Tu w Poznańskiej Katedrze nasza uwaga szczególnie kieruje się na źródło wiary w naszym kraju, „jak ważnym jest zachowanie kształtu i barwy wiary w Polsce”.
Istotnym elementem tej Eucharystii było złożenia Aktu Zawierzenia RRN Chrystusowi Królowi.
Poznaniacy z iście polską gościnnością otoczyli opieką i troską każdego pielgrzyma. Podjęli nas w seminaryjnych ogrodach wspólnotową Agapą. Radość spotkania potęgował dar słonecznej i ciepłej pogody.
Spacerem przez uroczą starówkę dotarliśmy do Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania, gdzie po osobistej modlitwie adorowaliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, a następnie wysłuchaliśmy konferencji Moderatora Krajowego RRN ks. Dariusza Kowalczyka. Przybliżył on nam tematykę Aktu Oddania się Chrystusowi na wyłączną służbę w Jego świętym Kościele. Ks. Dariusz mówił o zjednoczeniu przeobrażającym, w oparciu o dzieła św. Jana od Krzyża, które dokonuje się dzięki zjednoczeniu naszej woli z wolą Pana Boga. To zjednoczenie może dokonywać się w miłości poprzez drugie nawrócenie ( pierwsze - to chęć zerwania z grzechem, drugie – dać się poprowadzić Panu Bogu) By być tak dyspozycyjnym trzeba uwolnić się od czynności własnej, od przywiązań, które nie są grzechem, ale stanowią istotną przeszkodę w zjednoczeniu. „Poznanie własnej grzeszności w świetle łaski jest wielkim darem w RRN” – mówił ks. D. Kowalczyk. Mamy jak dziecko rzucić się z ufnością w ramiona Jezusa, by ON mógł w swoim miłosierdziu oczyścić nas z grzechów i przywiązań przed nami ukrytych. Darem i pomocą na drodze do zjednoczenia z Chrystusem jako celem życia chrześcijanina jest Matka Boża.
Pełni nadziei i radości kończyliśmy to spotkanie.
Za trud w przygotowaniu tej uroczystości dziękujemy organizatorom i wszystkim pełniącym służbę, dziękujemy scholi młodzieżowej wyrosłej w RRN (wielu z nich ukończyło szkolę muzyczną) za oprawę muzyczną wszystkich części spotkania. Dziękujemy kapłanom za słowa kierowane do nas w Eucharystii, konferencji, sakramencie pojednania i osobistych rozmowach. Dziękujemy Bogu z dar tego spotkania, rozświetlonego słońcem. Niech słowa wdzięczności płyną słodkim „Zdrowaś Maryjo…”
Grażyna Pawłowska (RRN d. łomżyńskiej)

Artykuł ukazał się w Głosie Katolickim z dn. 25-09-2016